- Katalog
- Výrobci
RUCKUS dodává konvergované řešení drátových i bezdrátových podnikových sítí
RUCKUS– zavedený inovátor na poli podnikových sítí
RUCKUS si vydobyl čelní technologickou pozici svými inovacemi v oblasti Wi-Fi systémů pro podnikové použití. Jejich adaptivní antény BeamFlex jsou dnes již legendární a stále nemají ve světě WLAN konkurenci. Uživatele se tak mohou spolehnout na velmi pevné bezdrátové spojení, a to i v náročných prostředích s velkým rušením.
Aby zajistil vhodné prostředí pro správu a management pro různé typy zákazníků, nabízí dnes RUCKUS nejširší paletu nástrojů založených na kontroléru, cloudu, ale i snadné řízení pouze v rámci přístupových bodů. Velmi podstatná je možnost správy nejen bezdrátové části, ale i wired infrastruktury. Rodina RUCKUS ICX nabízí switche s fixními downlink porty 1/2,5/5G pro dostatečně výkonné připojení přístupových bodů a agregační i pateřní prvky s rychlostmi 10/40/100G vhodné pro budování rozsáhlejších sítí.
Moderní řešení by se dnes neobešlo bez otevřeného API rozhraní, detailní analytiky nebo pokročilé bezpečnosti.
Rádiové technologie, které přinášejí neuvěřitelný rozdíl ve zkušenosti uživatelů
RUCKUS zkrotil rádiové vlny již na samém počátku v roce 2004. První produkt s technologií BeamFlex byl dodán zákazníkům již o rok později a na počátku roku 2007 byla překonána hranice jednoho milionu dodaných zařízení. RUCKUS je pionýrem v oblasti anténního beamformingu, směrování rádiových vln pomocí systému přepínání segmentů adaptivní antény. Tento patentovaný systém umožňuje dopravit vyzářenou energii efektivně k jednotlivým uživatelům. Zjednodušeně sestaví pro každého uživatele specifickou kombinaci anténních segmentů, která vlastně vytvoří směrovou anténu. Je pak naprosto zřejmé, že oproti všesměrovým anténám, které jsou součástí konkurenčních řešení založených na referenčním designu, má RUCKUS přístupový bod velmi zásadní výhodu. Odstup signálu a šumu je pak vysoký v obou směrech, jak od AP ke klientovi, tak obráceně.
S příchodem on-chip beamformingu se rozdíl oproti konkurenci nezmenšil, naopak. Obě technologie se navzájem doplňují a celkový signál tvoří složený vektor, který umožní ještě výraznější směrování rádiových vln. Tato výhoda má a bude mít nespornou roli především v rámci MIMO a MU-MIMO, kde je nutné směrovat streamy různými cestami v prostoru a zajistit co nejlepší separaci jednotlivých streamů.
Nový standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be)
V novém standartu Wi-Fi 7 je kladen důraz především na přenosovou rychlost, nově se podíváme na hranici 30Gbps, což je až 3x více oproti standartu Wi-Fi 6. Wi-Fi 7 nám přináší také podporu modulace 4096-QAM, přičemž toto číslo ve výsledku znamená, kolik dat jsme schopni vměstnat do jednoho rámce. Stejně tak, jako je tomu u Wi-Fi 6E (nikoli u Wi-Fi 6), podporovaná šířka kanálu je ve Wi-Fi 7 320MHz, takže opět, kladen důraz na vyšší propustnosti. Další zajímavou novinkou je Multi-link operation (MLO), MLO umožňuje zařízení využívat více frekvenčních pásem nebo kanálů současně, ve výsledku tedy zlepšujeme latenci, rychlost přenosu a také spolehlivost přenosu.
Ruckus R770
- Wi-Fi 7 (802.11be)
- Propustnost až 5,76Gbps
- 2x2:2 v 2,4 a 6GHz; 4x4:4 v 5GHz
- WPA3
- DC, nebo PoH (uPoE) napájení
- Až 1024 klientů na AP
- Až 36 SSID per AP
- 1 IoT rádio – BLE, nebo ZigBee
- 1x až 10Gbps RJ-45
RUCKUS napříč všemi odvětvími
Bezdrátové technologie mají v různých segmentech trhu různou důležitost. Za poslední roky se však u většiny zákazníků přenesly z kategorie nice-to-have do must-have. Dnes již není výjimkou, pokud se firma nebo organizace rozhodne jít čistě bezdrátovou cestou (wireless only) nebo udělí Wi-Fi síti vysokou prioritu (wireless first). Ve většině sítí je rovněž vysoká míra soukromých zařízení zaměstnanců (BYOD – bring your own device), kteří chtějí být neustále online, jak kvůli plnění pracovních úkolů v reálném čase, tak kvůli přítomnosti na sociálních sítích jako součásti současného životního stylu.
Cestovní ruch
Wi-Fi v hotelích a dalších ubytovacích kapacitách zažilo nebývalý rozmach. Ubytování bez solidního připojení k internetu ztrácí automaticky jednu hvězdičku a ve finále i spokojené hosty. RUCKUS pro hotelový segment nabízí vynikající pokrytí signálem, vysokou rychlost připojení pro jednotlivé uživatele i plné konferenční prostory, a to s menším počtem access pointů, tudíž s menšími celkovými pořizovacími náklady. Díky technologii ChannelFly systém automaticky reaguje na náhlé změny počtu uživatelů a jejich požadavků. V cestovním ruchu jsou zákazníci s naprosto odlišnými možnostmi a požadavky z hlediska správy provozované sítě. Malý penzion nebo soukromý hotel bude nadšen snadností řízení pomocí RUCKUS Cloud nebo Unleashed. Mezinárodní hotelový řetězec ocení škálovatelnost kontroléru SmartZone a případně i možnost řízení všech SmartZone clusterů pomocí RUCKUS Directoru.
Školství
Nové výukové programy vyžadují k provozu bezvadné připojení k internetu, schopné přenosu běžného i multimediálního obsahu. Koncepce připojených koncových zařízení se různí. Zatímce někde jsou k dispozici jednotné iPady nebo jiné tablety, v jiných školách jsou zastánci BYOD (Bring Your Own Device). Tato zařízení je třeba řízeně, bezpečně a férově integrovat do tohoto moderního systému učení. Školy postupně přichází na fakt, že potřebují stabilní, spolehlivou WiFi síť, která dokáže obsluhovat vysoký počet zařízení. Přitom většinou nemají k dispozici specialistu na bezdrátové sítě, který by se o infrastrukturu staral. Zde je prostor pro partnery, kteří mohou poskytovat služby konfigurace a podpory, především s možností vzdálené správy přes SmartZone nebo RUCKUS Cloud. Přístupové body RUCKUS zvládnou v jeden okamžik obsloužit mnoho desítek uživatelů s enormní potřebou přenosu dat. Správcům sítě se navíc dostává do rukou nástroj na prosazování snadné, efektivní a systematické politiky.
Zdravotnictví
Efektivní administrace rozlehlé Wi-Fi sítě s rozděleným výkonem mezi návštěvníky, pacienty, pracovníky a studenty. Evidence připojených klientů. Poskytnutí konektivity s minimálním počtem AP v celé plánované oblasti pokrytí areálu složeného z různých typů budov a venkovního prostoru. Připravenost na další rozšíření zajišťující trasování techniky a personálu pomocí Wi-Fi triangulace až po indoor navigaci, nabízení reklamy na služby lekárny nebo placených lékařských zákroků nebo vyvolávací systém. Moderní nemocnice v době digitální transformace má nepřeberný seznam požadavků, které umí RUCKUS velice dobře splnit, což již delší dobu v těchto zařízeních v České republice i na Slovensku prokazuje.
Logistika
Ocelové haly s regálovými uličkami a často se měnící obsah skladových prostor vytváří prostředí velmi nepříznivé pro snadné pokrytí podnikovým Wi-Fi signálem. Technologie musí navíc vyhovovat i nasazení RF zařízení používaných pro skenování při skladových operacích. RUCKUS kompletní řešení vyniká především v optimalizaci systému na minimální počet potřebných přístupových bodů, které jako celek obstojí i v náročném provozu mezinárodní logistiky.
Outdoor nasazení v rámci města
Ať jdete ulicemi San Francisca nebo Bratislavy, narazíte na Free Wi-Fi postavenou na Ruckus Networks. Skvělé pokrytí venkovního prostoru, možnost připojení pro tisíce uživatelů, vysoká spolehlivost a odolnost. To jsou všechno devízy outdoor řešení Ruckus Networks. ISP a MSP oceňují možnosti správy ve virtualizované platformě vSZ, kde jsou k dispozici multitenance, pokročilá analytika a troubleshooting i různé možnosti nasazení Data Plane a Control Plane.
Výsledky Ruckusu ve Wi-Fi stress testu
Wi-Fi stress test Alternetiva probíhal v roce 2020 a jeho cílem bylo ověření rádiových schopností access pointů od nejpoužívanějších výrobců. Prostředí simulovalo standardní kancelářský provoz se střední až vyšší hustotou klientů na AP a vyšší mírou rušení. Klienti byli kombinovaně s 802.11n, 802.11ac a 802.11ax (tzn. Wi-Fi 4, 5 a 6). Test probíhal v kancelářských prostorech budovy ČTK, kde Alternetivo sídlí – jedná se o typické kancelářské prostory s uzavřenými i open space kanceláři se sádrokartonovými příčkami. V pásmu 2,4 GHz bylo středně silné rušení, v pásmu 5 GHz už bylo slabší.
Kromě Ruckusu byli v testu zastoupeni výrobci Aruba, Cambium Networks, Cisco, Huawei a Extreme Networks.
Ze sortimentu Ruckusu byly vybrány access pointy R320 a R510 s Wi-Fi 5 a R550 s Wi-Fi 6. Všechny tři access pointy disponují 2x2:2 MIMO a PoE 802.3af/at napájením.
A jak si tedy access pointy od Ruckusu vedli?
V testu celkové propustnosti access pointů se Ruckus R550 umístil se svým průměrným provozem 179 Mb/s na prvním místě – v maximálním provozu se u něj naměřilo 194,7 Mb/s a v minimálním 162,8 Mb/s.
V pásmu 2,4 GHz se u AP R550 průměrný provoz klienta umístil na prvním místě s 5,84 Mb/s, maximální provoz na třetím místě (7,45 Mb/s) a minimální na druhém místě (3,65 Mb/s), AP R510 si vedl srovnatelně.
V pásmu 5 GHz dosáhl stejný AP R550 výsledků 5,16 Mb/s v průměrném provozu klienta, 9,12 Mb/s v maximálním a 2,01 Mb/s v minimálním provozu klienta, AP R510 si znovu vedl srovnatelně.
Při měření uživatelské zkušenosti latence obsadil R550 první místo ve všech kategoriích – minimální, průměrná i maximální, s průměrnou latencí 261 ms. Další měření uživatelské zkušenosti se týkalo pouštění videa na YouTube s rozlišením 1080p – zde dopadl Ruckus R550 na druhém místě s průměrnou známkou 1,73 (známkování probíhalo stejně jako ve škole, tj. 1-5).
Jaký access point si tedy vybrat? Pokud jde například o:
• Nízkou latenci
• Nejlepší uživatelské zkušenosti
• Nejlepší propustnost a rovnoměrné rozpoložení pásma
• Provoz klientů v 2,4 GHz a 5 GHz
Tak jsou access pointy Ruckus R550 a R320 ideální volbou, protože v těchto kategoriích konzistentně dosahovali nejvyšších výsledků. Ve výsledcích hlasování během webináře porazil Ruckus výrobce jako Aruba, Cisco, Huawei a Extreme Networks.
Co se týče správy access pointů Ruckus, je zde volba dle potřeb klienta – SmartZone je dostupná v cloudové, virtuální i fyzické podobě, dále je možno zvolit fyzický kontrolér či „bezkontrolérové“ řešení Unleashed. Všechny řešení nabízí snadnou a přehlednou konfiguraci a komplexní správu všech Ruckus zařízení, tj. i switchů v přehledném a intuitivním rozhraní s kompletním API. O možnostech správy sítě Ruckus máme celý článek zde.
Access pointy Ruckus naleznou kromě kancelářských prostor uplatnění například v
• Hotelnictví a pohostinství
• Školství
• Zdravotnictví
• Logistice
Další informace:
Nezávislé testy - Tom's Hardware, WLAN PROS, Syracuse University, Divergent Dynamics
Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) a jeho implementace v podání RUCKUS
IEEE 802.11ax aka Wi-Fi 6 přináší revoluční změny ve formě OFDMA a 8x8:8 MU-MIMO pro uplink i downlink. RUCKUS přišel jako první s produktem, který využívá možnosti nové normy na 100%. Access point R730 byl představen již v červenci 2018. Tato vlajková loď je určena pro velmi náročné aplikace s vysokým počtem klientů, enormními požadavky na kapacitu, radiově komplikovaným prostředím, nadprůměrnou úrovní rušení nebo kombinací výše uvedeného.
Další access point R750 byl vůbec první, který získal certifikát Wi-Fi 6 a Wi-Fi Alliance ho používala jako součást testovacího scénáře pro certifikaci dalších zařízení. I tento fakt svědčí o nadřazenosti Ruckus technologie. V současné době má Ruckus k dispozici kompletní portfolio přístupových bodů Wi-Fi 6.
Nasazení Wi-Fi 6 vyžaduje i připravenost na straně aktivní i pasivní infrastruktury. Jako přístupový switch je nutné použít dostatečně výkonné a robustní prvky jako je např. RUCKUS ICX 7650 – enterprise-class stohovatelný switch. Disponuje dostatečnou propustností díky 40G a 100G portům, které lze použít jako uplink nebo stohovací port. Pro připojení 802.11ax access pointů slouží multigigabitové ethernetové porty 1/2,5/5/10G. Nesmí se zapomenout ani na dostatečný výkon pro napájení, který je pro plnou funkčnost všech high-tech vlastností nezbytný. ICX 7650 umí poslat na jeden port až 90W a podporuje i všechny oblíbené standardy (802.3bt, UPOE, POH). Celkový budget pro PoE napájení dosahuje 1500W.
Wi-Fi 6 posunula hranice bezdrátové technologie směrem k deterministickému řešení s vysokou úrovní SLA pro více připojených uživatelů s rozdílnými potřebami přenosu dat.
Wi-Fi 6E
Wi-Fi 6E je rozšíření již všem poměrně známého standardu Wi-Fi 6. Co se týče nových možností a funkcionalit je stejný, jako Wi-Fi 6, avšak nejdůležitějším aditivem je nové frekvenční pásmo, ve kterém mohou zařízení fungovat. Nově nabízené frekvenční pásmo je v rozsahu od 5,925 GHz do 6,425 GHz, takže celé dostupné spektrum je rozšířené o 500 MHz. Na rozdíl od stávajících pásem, na kterých jsou kanály vměstnány do omezeného spektra, pásmo na frekvenci 6 GHz netrpí překrýváním ani vzájemným rušením kanálů. Celkově pak toto aditivum nabízí větší šířku pásma, spolu s tím také nižší latenci a vyšší rychlost. V praxi to potom může znamenat to, že jsme schopni tyto přenosové benefity aplikovat do různých future-proof řešení, kde je kladen velký důraz na efektivitu přenosu. Nově máme právě třeba i ve značce Ruckus projekty s virtuální realitou, kde je tento standard velice významným přínosem.
Wi-Fi 6E přístupové body
Ruckus je obecně známý tím, že jejich přístupové body mívají certifikace na daný standard mezi prvními. V současné době Ruckus rozšířil portfolio o 2 přístupové body.
Ruckus R760
- Tří-radiové (2.4GHz/5GHz/6GHz), současně
- 2.4 GHz radio: 4x4:4 802.11b/g/n/ax
- 1148 Mbps max
- 5 GHz radio: 4x4:4 802.11a/n/ac/ax
- 2400 Mbps max
- 6 GHz radio: 4x4:4 802.11ax
- 4800 Mbps max
- LPI (Low Power Indoor) a SP (Standard Power) módy
- Podpora Multi-User MIMO
- Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA)
- BeamFlex+ adaptivní antény s polarizační diverzitou (PD-MRC)
- Ruckus SmartMesh
- Implementované IoT rádia, BLE & ZigBee
- Možnost asociovat až 512 klientů na jedno rádio
- 1x 1000/2500/5000Base-T, 1x10/100/1000Base-T Ethernet porty
- 802.3bt PoE input, 48VDC input
- 1x USB Port
Ruckus R560
- Tří-radiové (2.4GHz/5GHz/6GHz), současně
- 2.4 GHz radio: 2x2:2 802.11b/g/n/ax
- 574 Mbps max
- 5 GHz radio: 2x2:2 802.11a/n/ac/ax
- 1200 Mbps max
- 6 GHz radio: 2x2:2 802.11ax
- 1200 Mbps max
- LPI (Low Power Indoor) a SP (Standard Power) módy
- Podpora Multi-User MIMO
- Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA)
- BeamFlex+ adaptivní antény s polarizační diverzitou (PD-MRC)
- Ruckus SmartMesh
- Implementované IoT rádia, BLE & ZigBee
- Možnost asociovat až 512 klientů na jedno rádio
- 1x 1000/2500/5000Base-T, 1x10/100/1000Base-T Ethernet Porty
- 802.3bt PoE input, 48VDC input
- 1x USB Port
Jak vlastně funguje přístupový bod se standardem Wi-Fi 6E?
Přístupové body, které disponují tímto standardem a mají tedy tři vyzařovací rádia, jsou schopny fungovat ve dvou režimech. První z možností je, aby přístupový bod vysílal v režimu 2,4 GHz a 2x 5GHz, druhá z možností je potom fungování v režimu 2,4GHz, 5GHz a 6GHz. Konkrétní nastavení se potom provádí v managementu, který byl zvolen při instalaci celé Wi-Fi sítě.